Na kole po památkách (18 km)

Na kole po památkách (18 km)

Trasa: Zábřeh – Růžové údolí – Kosov – Hoštejn – Lupěné – Zábřeh

Délka trasy: 18 km

Doporučení: Výlet na kole

Popis cesty: Ze Zábřeha vyrazíme po cyklostezce č. 6228 /se zastávkou a odbočením ke kopci Klárinka – dovede nás na něj červená turistická značka/ do Růžového údolí. Odtud pokračujeme dále po červené turistické značce přes Kosov do Hoštejna. Zde se napojíme na cyklostezku č. 6232, která na počátku vede souběžně se zelenou značkou, pak se ale rozdělí a my pokračujeme dál zpět do Zábřeha, přes cyklostezku v Lupěném a přes Nemili.

Občerstvení:
Zábřeh/Pivonín: restaurace Růžové údolí (583 414 000)
Kosov: hospoda V Zatáčce (732 828 055)
Hoštejn: restaurace Pod Hradem (732 430 917)
Lupěné: „okýnko“ uprostřed cyklostezky (otevřeno pouze v letních měsících a za hezkého počasí)

Zajímavosti:
Klárinka – kopec Klárinka je porostlý trávou, holý a beze stromů, proto nabízí krásný výhled nebo ideální podmínky pro pouštění draka.
Rychta v Kosově č.p. 1 – kosovská rychta byla postavena ve 30. letech 19. století v klasicistním stylu a dodnes jsou zde zachovány původní dispozice selského stavení. Zachovány jsou také obytné místnosti, chlévy, stodola a ostatní hospodářské zázemí. Od roku 1600 je rychta v držení rodu Steidlů.
Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kosově – lidé z Kosova se nejprve scházeli k pobožnostem buď venku, v zimě pak u rychtáře. Proto se rozhodli, že by v obci měla být zbudovaná kaple a asi 16 věřících se do stavby ihned pustilo. Vhodný pozemek daroval Ignác Vaňourek. Stavět se začalo roku 1868, tři roky na to už vysvěcená kaple plnila svůj účel.

Kostel sv. Anny a fara v Hoštejně – nynější kostel sv. Anny začal stavět v roce 1867 tehdejší duchovní správce P. Al. Kritzner. Za dva roky byl kostel dostavěn a za přítomnosti 13 kněží a zábřežského děkana Jana Kašpara posvěcen. Fara je řešena jako samostaná budova, která byla vystavěna v roce 1809 nebo 1810. Zpočátku se ovšem pro svůj účel z důvodu nedostatku peněz na kaplanské místo nevyužívala a fungovala jako škola. Až v roce 1855 byl ustanoven první duchovní správce. Dnes jsou prostory v prvním patře využívány místní farností a v suterénu se nachází expozice muzea, které představuje především exponáty spojené s běžným životem na vesnici ve 20. století.
Hrad Hoštejn – hrad byl vybudován nejpozději v polovině 13. století a po celou dobu své existence byl předmětem četných mocenských bojů, často měnil majitele a vzhledem k tomu, že jeden z nich stál v době husitských válek na straně husitl, byl hrad častým cílem nepřátelských výprav, až byl v roce 1424 pobořen a následně stržen, aby se nestal útočištěm lapků. Dnes z něj nezbývá již téměř nic, jen sotva patrné zbytky valů a opevnění a zasypaná schodiště.
Památník dostavby železnice Praha – Olomouc v Hoštejně – památník pochází z roku 1847, je památkově chráněný a dokládá obrovský význam železniční trati pro tento region. Postaven byl na paměť dostavby železnice Olomouc – Praha. Říká se ale také, že byl spíše svědectvím milionových zisků rodiny Kleinů, majitelů trati.