Procházka do Růžového údolí (10 km)
Trasa: Zábřeh – Klárinka – Nemilka – Růžové údolí – Zábřeh
Délka trasy: 10 km
Doporučení: pěšky
Popis cesty: Z náměstí Osvobození se vydáme po červené turistické značce kolem budovy České spořitelny a vystoupáme na Masarykovo náměstí. Z náměstí se vydáme ulicí Komenského, po 300 m dojdeme ke kostelu sv. Barbory. Pokračujeme rovně Sokolskou ulicí po červené nebo žluté turistické značce. Na jejím konci se dáme na polní cestu, která vede asi 500 m téměř souběžně se silnicí. Ta nás zavede vás až k turistickému rozcestníku Klárinka. Zde se kříží dvě žluté značky. My budeme pokračovat přímo, polní cestou až do Růžového údolí. Po cestě můžeme udělat krátkou odbočku ke břehu vodní nádrže Nemilka.
V Růžovém údolí můžeme přejít na modrou turistickou značku, která nás povede lesní cestou s mírným stoupáním až k turistické orientaci Na horách. Po zelené značce dojdeme do Bořin. Odtud se vrátíme zpět po úvozové polní cestě s výhledy na Zábřeh a vápencový lom Vitošov.
Občerstvení:
Zábřeh: restaurace Tučňák (583 416 995)
Zajímavosti:
Kostel sv. Bartoloměje – původní kostel existoval s jistotou už od poloviny 14. století. Kvůli špatnému technickému stavu byl v roce 1750 uzavřen a mše se sloužily na radnici. Následujícího roku byl zbořen a na stejném místě se začal stavět kostel nový, podle upravených plánů Domenica Martinelliho. Již v listopadu 1754 se v kostele sloužila první bohoslužba. Tehdy ale ještě nebyly dokončeny všechny práce. Chyběly schody na věž, dlažba i vybavení kostela. Tyto práce se dodělávaly postupně, k posledním rozsáhlým opravám došlo v 70. letech 20. století. Ve věži kostela je v současnosti umístěno farní muzeum.
Dům Pod Podloubím – majitelé domu jsou známi už od 16. století a vždy to byli významní občané, mimo jiné například Adam Vizovský, jehož vnučka Magdalena byla ženou Jana Amose Komenského. Dnes v budově sídlí zábřežské muzeum se stálou expozicí Jana Eskymo Welzla.
Hrad a zámek Zábřeh – tvrz v Zábřeze vznikla pravděpodobně v polovině 13. století souběžně s městem. Po přestavbách za Šternberků a Kravařů můžeme již hovořit o hradu. Dnes budova slouží jako městský úřad.
Masarykovo náměstí – významnou dominantou je mariánský barokní sloup, se sochy čtyř světců – morového patrona sv. Rocha, sv. Jana nepomuckého, sv. Floriána, patrona proti ohni a mučedníka sv. Šebastiána. Sloup samotný je zakončen sochou Panny Marie Neposkvrněné. Sloup nechal postavit panský sládek Josef Počta. Dále na náměstí najdeme kašnu, která stojí na místě bývalého rybníčku.
Kostel sv. Barbory – podle legendy založili kostel příslušníci řádu templářů, avšak první písemná zmínka je až z druhé poloviny 15. století. V průběhu let chrám postupně chátral až v roce 1750 připomínal tříceninu. Existoval dokonce návrh, aby byl kostel úplně zbořen a prostředky použity na tehdy probíhající stavbu farního kostela. Farníci však byli proti a po zásahu faráře Antonína Cyrila Ambrože bylo bourání ukončeno a s množstvím dobrovolníků se započala obnova chrámu.
Klárinka – kopec Klárinka je porostlý trávou, holý a beze stromů, proto nabízí krásný výhled nebo ideální podmínky pro pouštění draka.
Nemilka – vodní nádrž Nemilka leží na stejnojmenné říčce, která je přítokem Moravské Sázavy. Je vyhledávaným místem k rekreačnímu rybolovu. Koupání je v přehradě zakázáno. V jarních měsících můžete na zdejších loukách obdivovat množství sasanek, blatouchů a bledulí.