VĚŘÍM, ŽE VÍCE SVĚTLA POTŘEBA NEBUDE

Datum akce: 24.2.2020
Čas akce: 18:00
Zábřeh

Za přítomnosti představitelů města, režisérky Olgy Sommerové, skautů i  široké veřejnosti proběhne v pondělí 24. února před kulturním domem  setkání u pamětního místa okupace Československa v roce 1968.
V místech před kulturním domem postavila v srpnu 2018 skupina  dobrovolníků dveře do roku 1968. Skrze zasklení dveří potištěné  poloprůhledným dobovým snímkem bylo vidět, jak stejným místem před  padesáti lety projížděla obrněná vozidla okupantů. Původně krátkodobě  zamýšlená připomínka v místě vydržela přes půl roku a vyvolala řadu  kladných ohlasů vyzývajících po trvalejším připomenutí toho, že vojska  okupantů se nevyhnula ani Zábřehu.
,,Z vyprávění vím, že vojska za sebou zanechala mimo jiné cesty  rozježděné a poničené vojenskou technikou. Napadlo mne vtisknout nápis  do stopy tankového pásu. V něm písmena nejsou zcela zřetelná, až po  chvíli pozornosti se nám začnou skládat do slov a vět. Stejně tak se i  z naší paměti spousta důležitých věcí vytrácí, jsou mnohdy ledasčím  překrývány a je tedy zapotřebí vynaložit určité úsilí, abychom se  dobrali k prostým faktům,“ vysvětluje svou představu autor pomníku,  architekt Ondřej Pchálek. Nepůjde tedy o žádný monument. ,,Deska  upomíná na neslavnou část historie, tedy vniknutí cizích mocností do  našeho státu. Toto je bezpochyby třeba si připomínat, avšak formou by  mělo jít spíše o jakýsi ležatý antipomník,“ dodal Ondřej Pchálek.  Památník tak bude jen mírně čnít nad okolní terén, umístěn v zatáčce  na Šumperk, kterou bezohledně projížděly dlouhé kolony okupantů.  Setkání má začátek v 17.30 hodin.
Akce se koná v předvečer pětadvacátého února, kdy si připomínáme  smutné výročí činu studenta šumperské průmyslovky Jana Zajíce, který  se po vzoru Jana Palacha upálil na Václavském náměstí v Praze. Svým  činem protestoval proti normalizaci a cenzuře poté, co nebyly splněny  požadavky Jana Palacha. O hrdinské oběti Jana Palacha bylo natočeno už  několik filmů. Během let se ale změnila společnost a Palachův čin  nabývá nového významu. V letošním roce dokončila režisérka Olga  Sommerová dokumentární film, který přináší nejen další a nový pohled  na něho, ale přináší i novou výzvu dnešní generaci. Promítání  dokumentu s názvem Věřím, že více světla potřeba nebude, proběhne od  18 hodin v kulturním domě. Na projekci pak od 19 hodin naváže beseda s  autorkou dokumentu Olgou Sommerovou, kterou bude moderovat redaktorka  Českého rozhlasu Olomouc Dita Vojnarová. ,,Dokument Olgy Sommerové  působivě zachycuje okupaci v roce 1968 a zejména okolnosti, které  vedly k sebeobětování Jana Palacha, Jana Zajíce a řady dalších  ,,živých pochodní“. Přitom zdůrazňuje osobní a lidskou rovinu těchto  událostí. Projekce filmu na velkém plátně a následná beseda s naší  přední dokumentaristkou bude jistě pro všechny zúčastněné silným  zážitkem.