Kultura, sport a relaxace

KULTURA

Město Zábřeh je známé a vyhlášené pro svůj bohatý kulturní život. V počtu akcí si v ničem nezadá s největšími městy v kraji. Nejvíce se jich pravidelně odehraje v kulturním domě, významnou roli hraje ale i kino Retro. Důležitým momentem bývá „Václavovský kulturní podzim“, přehlídky pěveckých sborů, jarní a podzimní jarmarky a v neposlední řadě tradiční festival „Welzlování“, který je plný akcí, besed a recesistických závodů. Mimo to poskytuje Zábřeh veškerý komfort a potřebné zázemí při sportovním vyžití i následné relaxaci. Inspiraci najdete v následujících článcích, případně kontaktujte naše infocentrum, rádi vám poradíme!

Kulturní dům pořádá divadelní představení, koncerty vážné i populární hudby, hostují zde přední divadla z celé republiky. Program je často utvářen také místními orchestry či pěveckými sbory, jak brilantně dokazují například pěvecký sbor Slavíček nebo Dechový orchestr ZUŠ Zábřeh, jež si vybudoval zvučné jméno nejen u nás, ale téměř v celé Evropě a zámoří.

Významnými akcemi pořádanými Zábřežskou kulturní jsou například festival Welzlování, Reprezentační ples města, Zábřežský slavíček, Jazz in Hall, soutěžní přehlídka ochotnických souborů O Václava, Novoroční koncert, Májový jarmark, Den dětí, Hvězdy na hradě, Léto u zámku, Podzimní kulturní jarmark, charitativní koncert dětských pěveckých sborů Adventní zpívání, Vánoční jarmark.  Zábřežská kulturní zajišťuje také akce pro školy, školská zařízení, organizace zřizované městem, občanská sdružení a další subjekty.

Kulturní dům je od 1. 2. 2024 z důvodu REKONSTRUKCE UZAVŘEN. Všechny pořady jsou přesunuty do Kina Retro!

Kino Retro s kapacitou sálu 148 míst sídlí na Farní ulici. Návštěvníkům v průměru nabízí 42 promítání měsíčně. Kino je vybaveno vysoce kvalitní moderní projekční technologií dle standardu DCI (Digital Cinema Iniciatives) s možností 3D projekce a s prostorovým zvukem 7.1, umožňující perfektní divácký zážitek v plně klimatizovaném sálu. Vedle komerčně úspěšných filmových novinek z české i světové kinematografie může milovník stříbrného plátna navštívit i filmový klub, ale i výstavy, přednášky, besedy či koncerty.

Katolický dům má sídlo na Sušilové ulici směr Krumpach. Občanské sdružení Spolek Metoděj Zábřeh znovuobnovilo svoji činnost v Katolickém domě v roce 1991. V návaznosti na tradici dnes nabízí možnost aktivního prožívání volného času dospělým, mládeži i dětem.

Městská knihovna  zajišťuje služby občanům města v budově městského úřadu na náměstí Osvobození. Zde se nachází půjčovna pro dospělé i mládež, pracoviště střediska a ostatní kanceláře zaměstnanců knihovny. Knihovna spravuje také další 4 místní knihovny, a to v Hněvkově, Ráječku, Skaličce a Václavově. V průběhu roku pořádá knihovna vzdělávací akce pro školky a školy, dále besedy a autorská čtení.

Muzeum Zábřeh sídlí v Domě Pod Podloubím na začátku Masarykova náměstí. Je to jeden z nejcennějších dokladů vývoje měšťanského domu na severní Moravě. V muzeu je pořádáno během roku několik výstav.  Stálými expozicemi jsou Z historie města a okolí, Jan Eskymo Welzl, Z pokladů zábřežského muzea a Grafický kabinet Václava Hollara.

Farní muzeum bylo založeno zábřežskými zvoníky z řad mládeže ve farnosti Zábřeh v roce 1996. V současné době se o provoz farního muzea stará 10 dobrovolných spolupracovníků, kteří zároveň zajišťují zvonickou službu na kostelech sv. Bartoloměje a sv. Barbory. Stálými expozicemi jsou Lapidárium, Depositum liturgiae, Poklad mincí pod lavicemi a Historie zvonů.

Zámek Skalička stojí uprostřed malého parku v místní části Zábřeha jménem Skalička s krásným výhledem na město.  Majitelé zámku pořádají kulturní a společenské akce pro širokou veřejnost jako jsou např. výstavy současného umění, besedy, setkání, komorní koncerty, zahradní slavnosti např. Kácení Máje, Zábřežský Hřebík, Pohádkový les a další.

SPORT

Plavecký areál Zábřeh nabízí k plaveckému vyžití krytý bazén i venkovní areál s multifunkčním bazénem malým bazénem pro děti a brouzdalištěm. Vnitřní i venkovní prostory jsou nedávno rekonstruované a provozuje je od roku 2010 společnost EKO servis Zábřeh, s. r. o. Ve vnitřním areálu najdete 25m bazén pro kondiční plavání, parní saunu, whirlpool, finskou saunu, fit centrum a bistro. Působí zde plavecká škola a úspěšný plavecký klub. Venkovní areál je otevřen od června 2017. Víceúčelový bazén nabízí 4 plavecké dráhy v délce 50m a rekreační zónu s mazážními lavicemi, vodním chrličem, houpací jeskyní, vodním hřibem, plovoucími lekníny (překážková dráha) a 20m dlouhou skluzavkou. V areálu se nachází také dětský bazén s 60m dlouhým tobogánem, brouzdaliště pro nejmenší, minigolf a dvě hřiště na plážový volejbal. Rozšířený sortiment občerstvení nabízí také zrekonstruované bistro.

Tenisové kurty a hala leží na Sokolské ulici. V provozu je šest antukových kurtů a pevná hala se dvěma kurty s umělým povrchem, sauna, tělocvična, zrcadlový sál a sál na badminton.

Bowling je ve městě na Třešňové ulici u městského stadionu.

Kuželky je možné si zahrát v moderní kuželně, která stojí na městském stadionu.

Spinning provozuje Fit Klub Mami v 1. patře plaveckého areálu. Je potřeba se objednat předem.

Posilovnu Fit Club Relax najdete na sídlišti Severovýchod , je zde i squash kurt a solárium.

Skupinová cvičení a posilovny najdete na dalších místech ve městě. Jedná se o Fit Klub Mami se sídlem v plaveckém areálu a ve Fit Club Relax na Severovýchodě.

RELAXACE

Finská sauna je přímo ve městě na dvou místech, a to na bazéně a v tenisovém areálu.  Dále pak v nedalekém Sport & Relax areálu Bozeňov.

Masáž si můžete objednat u paní Krejčí na Leštinské ulici, paní Opravilové a dalších, dle našeho seznamu firem.

V našem seznamu služeb a firem najdete kontakty na kosmetičky, pedikérky, kadeřnice a další salóny. Případně kontaktujte naše infocentrum a rádi vám poradíme.