Tip na výlet

Datum aktuality: 11. 11. 2022
Tip na výlet

Turistické informační centrum Zábřeh pro vás připravilo tipy na turistické výlety v okolí Zábřeha a blízkých Jeseníkách. Vyhněte se zalidněným místům a vydejte se do přírody na pořádnou túru. Abyste se pořádně protáhli, posílili imunitu, objevili nová místa nebo po letech navštívili ta stará, nemusíte jezdit nikam daleko. 

Sedlo Skřítek – Ztracené kameny a Pecny

Na sedlo Skřítek se můžete dostat buď autem nebo hromadnou dopravou.
Od sedla ke Ztraceným kamenům to jsou 3 km a od kamenů k vyhlídkovému místu Pecny je to necelý kilometr. 
Ze sedla Skřítek se na Ztracené kameny se dostaneme stoupaním po asfaltové cestě, která se napojuje na lesní cestu, která je označena zelenou a žlutou turistickou trasou. Po celkem prudkém stoupaní se dostaneme k přístřešku pod Ztracenými kameny. Kde si můžete odpočinout.  Dále budeme pokračovat po zelené turistické stezce na Ztracené kameny.  Ze začátku bude trasa trochu strmější, ale pak nás čeká už jen mírnější stoupaní. Když tudy půjdete v létě po cestě si můžete pochutnat na borůvkách. Z dálky pak vidíme útvar tvořený z kamenů a to znamená že jsme v cíli. Po vystoupaní na vrcholek útvarů se před námi rozprostře nádherný výhled na Jeseníky.

Tady můžete skončit a jít zase zpět a nebo pokračovat na vyhlídkové místo Pecny na, které půjdeme stále po zelené trase. Na Pecny je mírnější stoupaní. Po cestě tam projdeme kolem vrcholu Pec (1311 m). Po cestě nás stále doprovází nádherný výhled na Jeseníky. A když půjdeme dál nakonec dorazíme na vyhlídkové místo Pecny. Odtud je nádherný výhled na Praděd (1491 m) a na Jelení studánku.

Ke Ztraceným kamenům se taky váže pověst. Kameny prý vysypal čert ze svých bot, když honil místního sedláka.

mapy