Výstavy Vlastivědného muzea v Šumperku

Datum aktuality: 9. 6. 2023
Výstavy Vlastivědného muzea v Šumperku

 OTEVÍRACÍ DOBA:
Úterý – neděle 9:00 – 17:00 hodin.

STÁLÁ EXPOZICE PŘÍRODA A DĚJINY SEVEROZÁPADNÍ MORAVY
Muzejní expozice byla otevřena v roce 1996 u příležitosti 100. výročí založení muzea v Šumperku. Je instalována v 11 sálech a prezentuje dějiny šumperského regionu a přírodu Šumperska a Jesenicka. V dubnu 2008 byla tato expozice jako první v naší republice vybavena automatickým průvodcem GuidePORTTM. Tento systém oživuje muzejní expozice na celém světě. GuidePORT se od všech ostatních audioprůvodců liší tím, že je zcela automatický, nevyžaduje od návštěvníka žádnou manipulaci, neomezuje ho a dovoluje volný pohyb po expozici.
Vypráví příběh města a jeho obyvatel v průběhu staletí, od příchodu prvních zemědělců až po současnost. Návštěvník s ní prožívá události slavné i tragické, poznává významné osobnosti i prosté venkovany, prochází se po okolních loukách a obdivuje přírodu. Nevšední zážitek je umocněn podbarvením textu dobovou hudbou i autentickými zvuky.
Vstupné: plné 50 Kč, snížené 30 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

Blues Alive
Výstava bude k vidění od 17. 11. 2022 do 31. 12 2023
Současně se zahájením 26. ročníku festivalu Blues Alive bude v předsálí Rytířského sálu (bývalé informační centrum) otevřena dlouhodobá výstava mapující historii i současnost světově významného bluesového festivalu. Vedle fotografií umělců, kteří vystupovali na Blues Alive, budou k vidění i vzácné kytary s podpisy umělců a také různá ocenění, kterých festival získal za dobu své existence nespočet. Součástí expozice budou i tiskové materiály a další předměty, které pořadatelé festivalu v průběhu let vydali. Miniexpozice bude doplněna o videoprojekci a do budoucna se počítá s doplňováním jak fotografií, tak hudebních nástrojů.
Vstupné: plné 20 Kč, snížené 10 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma.

Hana Janíčková: Moje imaginativní krajiny
Výstavu můžete shlédnout od 15. 3 do 9. 7. 2023. 
Výstava představuje průřez tvorbou šumperské fotografky Hany Janíčkové. V centru pozornosti stojí cyklus fotografií inspirovaný malbami anglického krajináře Williama Turnera, v jehož stopách se autorka v rámci jedné ze svých četných studijních a tvůrčích cest vydala.
Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma.
Výstava bude zahájena vernisáží 15. 3. 2023 v 17:00 hodin.

Hotel Grand v ŠumPERKu
Výstava je k vidění od 22. 3. do 18. 6. 2023.
Výstava, navazující na loňský Den architektury, přibližuje historii i rodící se novou tvář šumperského legendárního hotelu Grand. Nárožní palác se zářícími neonovými nápisy o Vánocích roku 1931 ohromil Šumperany souladem s požadavky moderního životního stylu. Vedle hotelové a pohostinské části s reprezentativní kavárnou v patře skýtal prostory jedné z prodejen věhlasné olomoucké firmy Ander a syn, známé pod značkou ASO. Výstava dále představuje osobnosti, které se o vybudování mimořádné funkcionalistické stavby s aerodynamickým nárožím zasloužily. Zde je třeba upozornit zejména na pozapomenuté autorství brněnského architekta Bohumíra Čermáka. Díky zapojení veřejnosti výstava přináší vzpomínky a fotografie z oslav, tanečních večírků, ale i ze zákulisí hotelové kuchyně. V neposlední řadě výstava umožní návštěvníkům nahlédnout, jak nově pojmenovaný hotel Perk, který nyní prochází radikální proměnou podle návrhů designérky Lucie Koldové, bude vypadat.
Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma
Vernisáž výstavy se uskuteční 22. 3. 2023 v 17:00 hodin.

Pohádky v Muzejíčku 
Výstavu můžete navštívit od 20. 4. do 1. 10. 2023.
V dubnu se do Muzejíčka po více než deseti letech vrátí pohádky s velikým drakem, čerty, perníkovou chaloupkou i Šípkovou Růženkou. Nová výstava, navazující na veleúspěšný projekt z roku 2012, představí klasické české pohádky jak formou instalovaných scén, tak i prostřednictvím interaktivních her a úkolů.
Vstupné: plné 60 Kč, snížené 40 Kč, děti do 3 let zdarma.

VALE – VAPE: Milan Valenta – Petr Válek 
Výstava bude k vidění od 27. 4. do 4. 6. 2023.
Na jaře bude Výstavní síň patřit dvěma výtvarníkům solitérům: Milanu Valentovi z Mohelnice a Petru Válkovi z Loučné nad Desnou. Výtvarník, spisovatel, dramaterapeut a speciální pedagog Milan Valenta ve své malířské a ilustrační tvorbě vychází z tradic art brut. Jeho prvotní inspirací se staly obrazy dětí ze speciální školy v Moravské Třebové, kde kdysi vyučoval. Petr Válek experimentuje na poli malířství, hudby i poezie. Pro jeho kresby a grafiky je charakteristický svérázný humor a prvky morbidity. Má rád lesy, márnice a podivné zvuky. Do svých obrazů vkládá přímočaře sdělované prožité či vymyšlené příběhy. Jeho přístup k tvorbě je naprosto svobodný, vzpírající se zařazení do uměleckých skupin. Výstava představí závěsné obrazy na plátně, práce na papíře, objekty. Připomenuty budou i knihy, které Milan Valenta napsal a Petr Válek ilustroval, a chybět nebudou ani Válkovy zvukově-kinetické objekty, vyznačující se osobitou nonsensovou poetikou.
Výstava bude zahájena vernisáží 27. 4. 2023 v 17:00 hodin.

Leo Slezak (1873 – 1946) Hrdinný tenor ze Šumperka
Výstava se uskuteční od 25. 5. do 10. 9. 2023.
V letošním roce si můžete připomenout 150 let od narození snad nejslavnějšího šumperského rodáka Leo Slezaka, světově proslulého operního zpěváka, ale i úspěšného filmového herce a spisovatele, jenž nikdy neztrácel svůj pověstný smysl pro humor. V šumperském muzeu na Vás tak čeká výstava mapující Slezakovy životní osudy a úspěchy včetně jeho návratů do rodného Šumperka. Zároveň připomene, jaký byl v jeho době hudební život Šumperka a které další šumperské osobnosti výrazně zasáhly nejen do regionální hudební historie.
Vernisáž výstavy se uskuteční 25. 5. v 17 hodin.

Vlastivědná vycházka: Šumperské hotely a hostince
Jako doprovodný program k výstavě Hotel Grand v ŠumPERKu si pro vás muzeum připravilo oblíbené vlastivědné vycházky, tentokrát za historií šumperských hotelů a hostinců. Výcházky se budou konat v termínech: středa 31. května 2023 v 17:00 hodin a středa 7. června 2023 v 17:00 hodin. Vycházku povede historička umění Kristina Lipenská. Vstupné: jednotné 50 Kč, děti do 6 let zdarma.

Komentovaná prohlídka výstavy: Hotel Grand v Šumperku
Výstavou věnovanou historii hotelu Grand návštěvníky ve čtvrtek 15. 6. 2023 v 16:00 hodin provede její autorka Kristina Lipenská. Přiblíží, v čem spočívá výjimečnost této funkcionalistické dominanty města a které osobnosti se o její vybudování zasloužily. Představí prodejnu ASO, která od dokončení stavby v roce 1931 zaujímala podstatnou část přízemí, a vysvětlí, proč se pro Šumperany tehdy stala senzací. Prostřednictvím množství fotografií připomene, jak probíhal život v hotelu až do jeho uzavření před současnou rekonstrukcí. Návštěvníci také budou mít možnost díky vizualizacím nahlédnout, jak bude hotel, jehož otevření je plánováno na červen tohoto roku, vypadat a které z ikonických návrhů mezinárodně uznávané designérky Lucie Koldové budou hosty lákat k návštěvě.
Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma.

GRANDiózní muzejní noc aneb muzeum v září reflektorů
Muzejní noc se uskuteční v pátek 9. 6. 2023 od 18:00 do 22:00 hodin.
V minulosti se společenský život v Šumperku odehrával mimo jiné na jednom speciálním místě – v hotelu Grand. Právě tam se pořádaly dnes již legendární taneční večery. Díky muzejní noci můžete jeden takový večer zažít znovu. K tanci i poslechu zahraje hudební skupina JKP – Jakub Knápek a přátelé, jejíž členové v hotelu Grand opakovaně účinkovali. Vystoupí profesionální tanečníci Veronika a Jiří Burdovi i taneční skupina Pouštní růže ze SVČ Doris. Dětem i dospělým zpříjemní večer také kouzelník Karel Pomahač. Po dobu trvání akce bude možné navštívit několik muzejních výstav včetně herny Pohádky v Muzejíčku a výstavy Hotel Grand v ŠumPERKu, která celou muzejní noc inspirovala. Večer vyvrcholí módní přehlídkou společenských šatů ze 70. let.
Vstupné: jednotné 50Kč, děti do 3 let zdarma.

Udělej si sám
Výstava se uskuteční od 22. 6. do 3. 9. 2023.
Výstava představí fenomén kutilství a jeho produkty – předměty vyráběné svépomocí ve volném čase a nejčastěji z toho, co je po ruce. Zaměřena bude pouze na malou část z každodenní kultury, a to na vybavení interiérů domů a bytů. Samotný pojem „kutilství“ evokuje v našich představách něco ryze českého a zároveň spojeného s obdobím normalizace. Vybaví se nám kýčovité dekorativní předměty zdobící příbytky našich rodičů nebo prarodičů. Tento fenomén, i když jinak nazývaný, se rozvíjel v celé Evropě nejpozději od začátku 20. století. V západním světě se v 60. letech stala svépomocná tvorba součástí hnutí DIY (Do-It-yourself), reagujícího a vymezujícího se vůči globálnímu konzumnímu kapitalismu. A je tady dodnes, buď jako životní postoj, nebo jen lidská potřeba vyrábět si něco pro radost.
Vernisáž výstavy se uskuteční 22. 6. 2023 v 17 hodin.
Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20Kč,  děti do 6 let zdarma