Výstavy v muzeu Zábřeh
OTEVÍRACÍ DOBA:
Úterý – neděle 9:00 – 12:00 hodin / 12:30 – 17:00 hodin.
STÁLÁ EXPOZICE JANA ESKYMO WELZLA
Zábřeh láká na zcela novou expozici věnovanou Janu Eskymo Welzlovi, která je umístěna v upravených půdních prostorách zábřežského muzea. Vybudování expozice finančně podpořilo město Zábřeh a Olomoucký kraj.
Na jaře roku 2020 byla veřejnosti zpřístupněna nová, rozsáhlejší expozice věnovaná snad nejslavnějšímu rodákovi města Zábřeha, a to Janu Eskymo Welzlovi (1868–1948). Oproti původní miniexpozici je nyní umístěna v půdních prostorách, které byly pro tento účel stavebně upraveny. Expozice přenese návštěvníky na daleký, mrazivý sever a představí obdivuhodný životní příběh obyčejného člověka, který se jen se čtyřmi krejcary v kapse vydal na cestu do neznámých končin. Příběh J. E. Welzla začíná dobou dětství, mládí a prvními cestami po Evropě. Další části již sledují jeho putování Sibiří, život na Novosibiřských ostrovech i na zlatonosné Aljašce. Přiblížena bude též jeho „cesta“ do světa literatury. Expozice však svým obsahem nabízí víc než jen cestovatelův příběh. Návštěvníci se seznámí především prostřednictvím dobových fotografií s podobou severské krajiny a jejími obyvateli, nahlédnou do interiéru srubu nebo posedí nad stránkami některé z mnoha knih o Welzlovi. Děti pobaví interaktivní model perpetua mobile, o jehož zkonstruování se Welzl pokoušel. A jistě nejen ony budou se zatajeným dechem nahlížet do dioráma krajiny Novosibiřských ostrovů. Pozornost bezesporu přitáhne sice krátký, ale zato unikátní autentický filmový záznam s J. E. Welzlem natočený v roce 1929 v Brně. Kromě tohoto záznamu si mohou návštěvníci zvolit ke zhlédnutí i jeden ze čtyř filmových dokumentů věnovaných osobnosti cestovatele, k dispozici je rovněž audioprůvodce v české a anglické verzi.
Stálá expozice Grafického kabinetu Václava Hollara – Fauna a flóra
Václav Hollar (1607 Praha – 1677 Londýn), věhlasný rytec a kreslíř 17. století, svou tvorbou přispěl k rozvoji techniky rytí i leptání do mědi a jako jeden z mála Čechů své doby ovlivnil výtvarné umění v evropském kontextu. Ve sbírce zábřežského muzea se nachází impozantní kolekce grafických listů tohoto umělce, kterou daroval muzeu milovník a sběratel umění plk. Karel Lukas (1897 Brníčko – 1949 Praha) a jež je dodnes řazena k nejrozsáhlejším souborům díla Václava Hollara v České republice.
V Hollarově tvorbě můžeme sledovat pestrou škálu námětů. Vedle vedut se intenzivně věnoval také portrétní tvorbě, studiím krojů a oděvů či náboženským, historickým, mytologickým a alegorickým námětům. V jeho uměleckém repertoáru najdeme i precizní práce s přírodní a sepulkrální tematikou.
V Grafickém kabinetu zábřežského muzea se snaží postupně představovat všechny tematické okruhy umělcovy tvorby. Pro rok 2024 byl vybrán jako nosný prvek výstavního prostoru svět fauny a flóry. Prezentovány budou Hollarovy tisky ze zábřežské kolekce zachycující různé druhy živočichů či rostlin. Prohlédnout si můžete nejen cenné lepty z cyklu Muscarum scarabeorum, vytvořené na základě dokumentace sbírek sira Thomase Howarda z Arundelu, ale také grafický list Jaro ze série čtyř ročních období, vybrané tisky z cyklu Animalium, ferarum (…) florum (…) vermiumque a řadu dalších. Do výběru byly zařazeny i ukázky knižních ilustrací, ve kterých grafik využil živočišné a rostlinné prvky k zachycení daných scén.
V rámci návštěvy Grafického kabinetu Václava Hollara jsou přístupny také expozice Z historie města a okolí a Z pokladů zábřežského muzea.
Andělé světla
Výstava bude k vidění od 20. listopadu 2024 do 9. února 2025.
V zábřežském muzeu představí své obrazy malíř samouk Dominik Hrdlička. Jeho autorská tvorba s tematikou andělů začala nejprve vzděláváním prostřednictvím četby duchovní a esoterické literatury a nejpozději roku 2018 vyústila v malbu na plátno, kam se autor snaží pomocí štětce přenášet své převážně duchovní vize a vnitřní rozpoložení. Využívá netradiční kombinace technik malby temperou a akrylem s prací s organickými materiály – peřím a kůrou. Dominik Hrdlička vystupuje pod uměleckým pseudonymem Dominik Raziel a s tímto „andělským“ jménem se také nejvíce ztotožňuje.
Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma.
Čím voní Vánoce
Výstavu můžete shlédnout od 21. listopadu 2024 do 19. ledna 2025.
S příchodem adventního období vytáhne nejedna hospodyňka rozličné formičky, vykrajovátka, tvořítka a jistě také již ohmatanou kuchařskou knihu s ověřenými recepty a pustí se do přípravy vánočního cukroví a dalších dobrot typických pro nejkrásnější svátky v roce. Kromě obvyklých ingrediencí se při jejich výrobě používá také řada druhů koření a dalších aromatických přísad. Naše vánoční výstava vás proto tentokrát zavede do světa především cizokrajného koření a prozradí, z jakých plodin se jednotlivé druhy získávají, kde tyto plodiny rostou a kdy si našly cestu do evropského, tedy i českého, jídelníčku. Zároveň si prohlédnete nejrůznější pomůcky, s nimiž připravovaly vánoční dobroty naše babičky. A možná také objevíte u vás doma zatím nevyzkoušený nebo už zapomenutý recept.
Vernisáž výstavy se uskuteční 21. listopadu 2024 v 17:00 hodin.
Vstupné: plné 40 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma.
Více informací k jednotlivým výstavám naleznete na webu Muzea Zábřeh: muzeum-sumperk.cz/muzea/zabreh/program.