Výstavy v muzeu Zábřeh

Datum aktuality: 31. 10. 2021
Výstavy v muzeu Zábřeh

STÁLÁ EXPOZICE JANA ESKYMO WELZLA
Zábřeh láká na zcela novou expozici věnovanou Janu Eskymo Welzlovi, která je umístěna v upravených půdních prostorách zábřežského muzea. Vybudování expozice finančně podpořilo město Zábřeh a Olomoucký kraj.
Na jaře roku 2020 byla veřejnosti zpřístupněna nová, rozsáhlejší expozice věnovaná snad nejslavnějšímu rodákovi města Zábřeha, a to Janu Eskymo Welzlovi (1868–1948). Oproti původní miniexpozici je nyní umístěna v půdních prostorách, které byly pro tento účel stavebně upraveny. Expozice přenese návštěvníky na daleký, mrazivý sever a představí obdivuhodný životní příběh obyčejného člověka, který se jen se čtyřmi krejcary v kapse vydal na cestu do neznámých končin. Příběh J. E. Welzla začíná dobou dětství, mládí a prvními cestami po Evropě. Další části již sledují jeho putování Sibiří, život na Novosibiřských ostrovech i na zlatonosné Aljašce. Přiblížena bude též jeho „cesta“ do světa literatury. Expozice však svým obsahem nabízí víc než jen cestovatelův příběh. Návštěvníci se seznámí především prostřednictvím dobových fotografií s podobou severské krajiny a jejími obyvateli, nahlédnou do interiéru srubu nebo posedí nad stránkami některé z mnoha knih o Welzlovi. Děti pobaví interaktivní model perpetua mobile, o jehož zkonstruování se Welzl pokoušel. A jistě nejen ony budou se zatajeným dechem nahlížet do dioráma krajiny Novosibiřských ostrovů. Pozornost bezesporu přitáhne sice krátký, ale zato unikátní autentický filmový záznam s J. E. Welzlem natočený v roce 1929 v Brně. Kromě tohoto záznamu si mohou návštěvníci zvolit ke zhlédnutí i jeden ze čtyř filmových dokumentů věnovaných osobnosti cestovatele, k dispozici je rovněž audioprůvodce v české a anglické verzi.

Stálá expozice Grafický kabinet Václava Hollara
Ve sbírce zábřežského muzea se nachází impozantní kolekce grafických listů Václava Hollara (1607–1677), věhlasného rytce a kreslíře 17. století, kterou daroval muzeu milovník a sběratel umění plk. Karel Lukas. Václav Hollar svou tvorbou přispěl k rozvoji techniky rytí i leptání do mědi a jako jeden z mála Čechů své doby ovlivnil výtvarné umění v evropském kontextu.
Výběr z kolekce, která se svým počtem téměř 750 grafických listů řadí k nejrozsáhlejším souborům díla Václava Hollara v České republice, bude představen v reinstalované expozici Muzea Zábřeh od 12. května.
K vidění budou kupříkladu působivé ilustrace k překladům Homérovy Iliady a Vergiliovy Aeneidy i ke známým Ezopovým bajkám, dále portréty významných osobností anglického dvora i urozených měšťanů včetně Hollarova autoportrétu, grafické listy zachycující kroje a oděvy duchovních řádů, také zeměpisné plány, mapy a početná řada pohledů do krajiny, např. Londýnské pohledy z roku 1665 či Pohledy na Tanger. Část sbírky tvoří rovněž náměty s přírodní tematikou a precizní tisky náhrobků a stavebních památek.
Ve výstavním prostoru Grafický kabinet Václava Hollara se Muzeum Zábřeh snaží představit všechny tematické okruhy umělcovy tvorby. V letošním roce je v prostoru kabinetu od 12. června instalovaná výstava s názvem Václav Hollar. Krajina a města I., která ukazuje Hollarovy veduty, různé pohledy do krajiny i detailní práce významných stavebních památek.

 

Zastav se, člověče
Výstava je k vidění od 27. července do 31. října 2021.
Autorka fotografické výstavy Martina Steidlová se nechává inspirovat krásou přírody a přítomným okamžikem. Její fotografie vznikají nejčastěji při procházkách v okolí Drozdova.

Nakrájíme, zamícháme, rozšleháme … aneb Pomocníci v kuchyni
Výstavu můžete navštívit od 18. září do 14. listopadu 2021.
Jak vypadaly první hrnce? Změnila se nějak vařečka? Kdy vznikl otvírák na konzervy? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších zajímavostí z historie kuchyňských pomocníků najdete na výstavě ze sbírek Vlastivědného muzea v Šumperku. K vidění budou interiéry historických kuchyní, ale především zde představíme vývoj kuchyňského nádobí, náčiní a mechanických i elektrických přístrojů, které hospodyňka potřebovala k přípravě pokrmů. Nebude chybět ani kolekce zástěrek a užitkového textilu, který k vaření neodmyslitelně patří.
Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma