Výstavy v muzeu Zábřeh

Datum akce: 7. 12. 2022
Zábřeh
Výstavy v muzeu Zábřeh

 OTEVÍRACÍ DOBA:
Úterý – neděle 9:00 – 12:00 hodin / 12:30 – 17:00 hodin.

ZVÝHODNĚNÉ VSTUPNÉ:
Pokud si zakoupíte vstupenku do nové expozice J. E. Welzla, získáte slevu na vstupenku do dalších stálých expozic muzea včetně Grafického kabinetu Václava Hollara, otevřeného v roce 2020. Navíc můžete ještě zdarma navštívit aktuální výstavu v Minigalerii. Při plném vstupném tak zaplatíte 100 Kč namísto 140 Kč, při sníženém vstupném bude cena prohlídky stálých expozic a výstavy v Minigalerii činit namísto 100 Kč jen 40 Kč.

STÁLÁ EXPOZICE JANA ESKYMO WELZLA
Zábřeh láká na zcela novou expozici věnovanou Janu Eskymo Welzlovi, která je umístěna v upravených půdních prostorách zábřežského muzea. Vybudování expozice finančně podpořilo město Zábřeh a Olomoucký kraj.
Na jaře roku 2020 byla veřejnosti zpřístupněna nová, rozsáhlejší expozice věnovaná snad nejslavnějšímu rodákovi města Zábřeha, a to Janu Eskymo Welzlovi (1868–1948). Oproti původní miniexpozici je nyní umístěna v půdních prostorách, které byly pro tento účel stavebně upraveny. Expozice přenese návštěvníky na daleký, mrazivý sever a představí obdivuhodný životní příběh obyčejného člověka, který se jen se čtyřmi krejcary v kapse vydal na cestu do neznámých končin. Příběh J. E. Welzla začíná dobou dětství, mládí a prvními cestami po Evropě. Další části již sledují jeho putování Sibiří, život na Novosibiřských ostrovech i na zlatonosné Aljašce. Přiblížena bude též jeho „cesta“ do světa literatury. Expozice však svým obsahem nabízí víc než jen cestovatelův příběh. Návštěvníci se seznámí především prostřednictvím dobových fotografií s podobou severské krajiny a jejími obyvateli, nahlédnou do interiéru srubu nebo posedí nad stránkami některé z mnoha knih o Welzlovi. Děti pobaví interaktivní model perpetua mobile, o jehož zkonstruování se Welzl pokoušel. A jistě nejen ony budou se zatajeným dechem nahlížet do dioráma krajiny Novosibiřských ostrovů. Pozornost bezesporu přitáhne sice krátký, ale zato unikátní autentický filmový záznam s J. E. Welzlem natočený v roce 1929 v Brně. Kromě tohoto záznamu si mohou návštěvníci zvolit ke zhlédnutí i jeden ze čtyř filmových dokumentů věnovaných osobnosti cestovatele, k dispozici je rovněž audioprůvodce v české a anglické verzi.

Stálá expozice Grafický kabinet Václava Hollara
Václav Hollar (1607 Praha – 1677 Londýn), věhlasný rytec a kreslíř 17. století, svou tvorbou přispěl k rozvoji techniky rytí i leptání do mědi a jako jeden z mála Čechů své doby ovlivnil výtvarné umění v evropském kontextu. Ve sbírce zábřežského muzea se nachází impozantní kolekce grafických listů tohoto umělce, kterou daroval muzeu milovník a sběratel umění plk. Karel Lukas (1897 Brníčko – 1949 Praha) a jež je dodnes řazena k nejrozsáhlejším souborům díla Václava Hollara v České republice.
V Hollarově grafické tvorbě můžeme sledovat pestrou škálu námětů. Vedle vedut, zeměpisných plánů a map se intenzivně věnoval také portrétní tvorbě, studiím krojů a oděvů či náboženským, historickým, mytologickým a alegorickým námětům. V jeho uměleckém repertoáru najdeme i precizní práce s přírodní a sepulkrální tematikou.
Ve výstavním prostoru Grafický kabinet Václava Hollara se snažíme představit všechny tematické okruhy umělcovy tvorby. V letošním roce se můžete těšit na výstavu Václav Hollar. Krajina a města II., která naváže na předchozí výstavní projekt a představí další Hollarovy veduty, pohledy do krajiny i detailní práce významných staveb. Jádro výstavy tvoří známý cyklus Pohledy na Tanger, k vidění budou i tisky ze série Římské ruiny či lepty vytvořené pro známý trojdílný knižní titul Monasticon Anglicanum.
V rámci návštěvy Grafického kabinetu Václava Hollara jsou přístupny také expozice s vypovídajícími názvy Z historie města a okolí a Z pokladů zábřežského muzea.
Vstupné do všech tří expozic: plné 60 Kč, snížené 40 Kč, děti do 6 let (jednotlivě) zdarma

 

Ladislav Doležal – Svět kolem nás, obrázky depresivní i pozitivní
Výstavu můžete shlédnout od 19. října do 4. prosince 2022.
Výstava fotografií Zábřežáka Ladislava Doležala, šťastného důchodce a amatérského fotografa. Jak sám říká: „Fotím, kudy chodím a co vidím, co se mi líbí. Přírodu, lidi, zkouším zobrazit i sny.“ Vystavené fotografie jsou převážně z okolí Zábřeha, ale i z ciziny, jsou v provedení barevném i černobílém. Jedná se o výběr z tvorby autora za posledních pět let.
Výstava bude zahájena vernisáží 19. října v 17:00 hodin.
Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma.

Co šeptají andělé
Výstava bude k vidění od 12. listopadu 2022 do 29. ledna 2023.
Andělé coby prostředníci mezi Bohem (božstvy) a lidmi člověka provázejí od nepaměti. V křesťanské tradici svou roli sehrávají nejen ve vánočním příběhu, bible o nich vypráví prakticky už od stvoření světa. Navzdory sekularizaci a kulturním změnám ve 20. století zůstává téma anděla pro mnoho lidí i umělců až do současnosti aktuální, zrcadlící spirituální rozměr člověka. Výstava představuje sochy, obrazy, grafiky i sbírkové předměty z oblasti lidového umění a uměleckého řemesla, které motiv anděla spojuje. Vedle historických sbírek a betlémů není opomenut ani regionální projekt Andělárium a živoucí mikulášsko-andělské tradice.
Vstupné: plné 40 Kč, snížené 30 Kč, děti do 3 let zdarma.

Společenství výtvarníků NASLISE Rovensko – Barevné proměny
Výstavu můžete shlédnout od 7. prosince 2022 do 15. ledna 2023.
Vernisáž výstavy se uskuteční 7. prosince 2022 v 17:00 hodin.
Výtvarná skupina NASLISE vznikla na podzim roku 2013 při jednom z mnoha setkání kamarádů výtvarníků šumperského regionu v příjemném prostředí Kabinetu grafiky – Galerie Kafe v Rovensku. Její název „Společenství výtvarníků NASLISE Rovensko“ vyjadřuje jednak galerijní místo, kde se členové skupiny scházejí a kde mají stálou expozici svých obrázků a fotografií, jednak to, že se „našli“ lidé žijící v šumperském a zábřežském regionu se společnou zálibou ve výtvarném vyjadřování, i když každý maluje jinak a jinou technikou. Skupina je volným společenstvím výtvarníků, původně byla tříčlenná, dnes má sedm členů – šest malířů a jednoho fotografa. Vystavená umělecká díla, která jsou svým pojetím blízká impresionismu, spojuje nejen inspirace podhůřím Jeseníků, ale také typické barevné tóny, které dokáží prozářit nejeden pošmourný zimní den radostí a optimismem.
Vstupné: 20 Kč, děti do 6 let zdarma.

Předvánoční tvoření
Výstavu Co šeptají andělé v sobotu 17. prosince 2022 od 10:00 do 12:00 hodin doprovodí výtvarná dílnička. Technikou provázkování si malí výtvarníci vyrobí dekorativní andílky, které si budou moci odnést domů jako ozdobu na vánoční stromeček.
Vhodné pro děti od 6 let.
Z důvodu omezené kapacity muzea nutná registrace předem na e-mailu zabreh@muzeum-sumperk.cz (registrace poběží do 12. 12. 2022).
Vstupné: výtvarníci 50 Kč, jejich doprovod 40 Kč (cena vstupného na výstavu Co šeptají andělé).