Bludov

Bludov

Obec Bludov leží v okrese Šumperk. Katastrální území obce má rozlohu 1663 ha. Ve vzdálenosti 4 km severovýchodně leží město Šumperk, 8 km jihozápadně město Zábřeh. Bludovský zámek stojící uprostřed obce na malém návrší nad křižovatkou silnic Šumperk – Zábřeh a Šumperk – Hradec Králové patřil odnepaměti rodu Žerotínů. Jde o jednoduchou pozdně renesanční jednopatrovou stavbu s půdorysem ve tvaru písmene U, obrácenou do nádvoří arkádou v úrovni prvního patra. Za zhlédnutí stojí okolní nedávno zrekonstruovaný zámecký park, nabízející příjemnou procházku mezi vzácnými dřevinami. Podobnou relaxaci najdeme i v okolí Státních léčebných lázní BludovLázně Bludov jsou moderním lázeňským zařízením, nacházejícím se v krásném prostředí podhůří Jeseníků. Poskytují profesionální lázeňskou péči založenou na nejnovějších lékařských poznatcích v oborech balneologie, obezitologie a léčebné rehabilitace. V posledních desetiletích se lázně dostaly do povědomí díky léčbě obezity u dětí, kde je dosahováno výborných výsledků.

Lázně Bludov založil Zdeněk Pospíšil v roce 1929, kdy vznikly „Radioaktivní a sirné lázně v Bludově“. Přírodním léčivým zdrojem je minerální termální voda, sírano-chlorido-sodného typu, pramenící přímo v areálu lázní. Ubytování nabízejí lázně v Zahradním pavilonu, v Lesním pavilonu, v Lázeňské vilce a v Hlavní lázeňské budově, ve které jsou podávány veškeré procedury. Lázně mají vlastní rehabilitační a detoxikační centrum vybavené moderní technikou a kvalifikovaným odborným personálem. Stravování je zajištěno v lázeňské restauraci, která nabízí skvělou kuchyni, široký výběr jídel a možnost příjemného posezení. K dispozici je i lázeňská kavárna.

Pradědovo dětské muzeum je prvním regionálním dětským muzeem v Česku, které najdete v lázeňské obci Bludov 5 km jižně od Šumperka na úpatí Jeseníků. Zábavní park nabízí takřka 600 m2 hravých expozic v interiéru a 0,2 ha velké přírodní dětské hřiště. Pradědovo muzeum je tak ideální za každého počasí. Je otevřeno celoročně.

Bludoveček  je název bývalé středověké zástavby, která náležela k Bludovskému hradu a je zdrobnělinou od slova Bludov. Budova Zámečku byla vystavěna v roce 1520 jako sídlo správce bludovského panství. V 17. století byl správce přestěhován do Bludovského zámku a Zámeček byl přestavěn na zájezdní hostinec, který byl pojmenován Korbílek. Během devadesátých let byly zbořeny trosky zájezdního hostince a na místě byla postavena nová restaurace, kterou po prvních neúspěších nový majitel přebudoval na nevěstinec.

V roce 2011 získal nemovitost nový vlastník, který se zasadil o rozvoj a zvelebení celé osady. Na přilehlých loukách byla vybudována obora s jeleny, stáje s ušlechtilými koňmi, mini zoo, došlo k rekonstrukci příjezdové komunikace a do Šumperka byla vytyčena cyklistická stezka.

V posledních letech se osada může pyšnit také obřími sochami z písku, které pro Bludoveček vytvořili dva světoznámí sochaři, Jakub Zimáček a Jan Zelinka. Bludoveček se stal po právu vyhledávaným výletním místem pro lidi ze širokého okolí. Se svou oborou s vysokou zvěří, ušlechtilými koňmi, výtečnou gastronomií, nově zrekonstruovanými pokoji, infrasaunou a rodinnou a přátelskou atmosférou si Bludoveček získává stále více příznivců a stálých návštěvníků.

Vyhlídka Brusná u Bludova  je  otevřena od září 2015 a byla vybudována v rámci výstavby Dětských naučných stezek v lázeňské obci Bludov. Vrch Brusná patří mezi významné dominanty Bludova, pod jehož temenem vede naučná stezka Bludovská stráň. Stavba rozhledny byla dalším důvodem, jak přilákat na toto půvabné místo více turistů. Ačkoliv kopec nepatří mezi velikány v okolí, díky dřevěné rozhledně stojící na nezalesněném kopci skýtá široký rozhled do krajiny. K vyhlídce se dostanete od Panenky Marie (křižovatka na Sudkov – dolní konec) po značené naučné stezce Bludovská stráň tj. žluté turistické značce.

Na kole se do Bludova dostanete, když ze Zábřeha vyjedete po cyklotrase č. 6232 směrem na Lesnici, před kterou odbočíte vlevo a pojedete po cyklotrase č. 51 až do Sudkova. Sudkov projedete kolem rybníku a později odbočíte vlevo. Cyklotrasa č. 51 vás dovede až do Bludova. Trasa je dlouhá 12 km.

Kontaktní informace
Telefon: 602 249 226
E-amilová adresa: info@zamekbludov.cz