Rabštejn

Rabštejn

Zřícenina hradu Rabštejn leží v Hraběšické hornatině, 2 km severně od Bedřichova, na svahu horského hřbetu svažujícího se do údolí říčky Oskavy. 
Hrad Rabštejn byl nejvýše položeným hradem historické Moravy. Z vlastního hradu se zachovaly jen nepatrné zbytky zdí, jimiž se procházelo do hradního dvora. Dominantou zříceniny jsou dvě skalní hradby 25 a 35 m vysoké. Na temeni nižší skály stála bašta k ochraně brány. Na východní, vyšší skále byla hradní věž – hláska, která se však již v 18. století až do základů sesula, takže po ní dnes není ani stopa. Podobný osud stihl zřejmě i malý a těsný hradní palác na jižní skále. Dále se zachovaly zbytky okružního zdiva předhradí a stopy hradního příkopu.

Doprava na Rabštejn:

Autem – směrem na Libinu, před kterou odbočte na křižovatce se silnicí II/470 doprava a pokračujete po ní na křižovatku se silnicí III třídy, kde odbočíte doleva na Oskavu, po průjezdu Oskavou pokračujete do Bedřichova. Dále pokračujte k chatě Rabštejn po lesní cestě. Pro vjezd na lesní cestu je nutno vyřídit si povolení u lesní správy! Nebo pokračujte z Bedřichova pěšky po červené značce.
Autobusem – autobusová zastávka Oskava, Bedřichov (dále po červené 4 km), nebo autobusová zastávka na sedlu Skřítek (dále pěšky po modré 7 km).
Vlakem – vlakové nádraží Rýmařov, Šumperk, Bruntál, Uničov, dále autobusem.
Na kole – ze Zábřeha po cyklotrase č. 6233 do Leštiny, odtud dále po cyklotrase č. 51 do Hrabové. Z Hrabové vede cyklotrasa č. 6026 do Police, v Polici cyklotrasu na chvíli opustíme a dojedeme do Klopiny, dále po cyklotrase č. 6031 přes Veleboř a Lipinku až do Nové Hradečné. Dále pokračuje cyklotrasa č. 6032 přes Oskavu do Bedřichova a končí až na Rabštejně. Celá tato trasa je velmi náročná, je dlouhá 45 km a překonává velké výškové rozdíly. Od Nové Hradečné začíná stoupání, které končí až na Rabštejně.

Kontaktní informace

Mohlo by vás zájímat