Muzeum tvarůžků

Muzeum tvarůžků

Vstup do muzea začíná v bývalých stájích, kde návštěvník vstoupí do Velkého příběhu, který vypráví o historii Olomouckých tvarůžků a rodu Wesselsů. Začíná prvními zmínkami o výrobě Olomouckých tvarůžků i s prvními fotografiemi. Dál pak volně sleduje linii výroby od zpracování tvarohu, formování a koupání tvarůžků, až po jejich balení včetně funkční stloukačky na bedničky. Velký příběh je ojedinělý i tím, že ukazuje dobu, kdy se výroba ruční měnila na strojní, se kterou začal právě zeť Aloise Wesselse – Karel Pivný. Na osudu jednotlivých osobností demonstruje expozice počátky výroby Olomouckých tvarůžků přes dobu před první světovou válkou, kdy se členové rodu Wesselsů stali největšími výrobci Olomouckých tvarůžků.
Za Vaši návštěvu rozhodně stojí i podniková prodejna A. W., kde naleznete kompletní sortiment Olomouckých tvarůžků a lahůdek z nich, sýrové krajové speciality českých a zahraničních výrobců, a spoustu dalších mléčných výrobků.

V Tvarůžkové cukrárně můžete ochutnat slané tvarůžkové moučníky, které za poměrně krátkou dobu své existence stačily získat řadu ocenění.

Na kole do Loštic můžete dojet ze Zábřeha přes obce, které neleží u hlavní silnice. Ze Zábřeha vás tedy vyvede cyklotrasa č. 6233 přímo do Leštiny. Z Leštiny vede cyklotrasa č. 51 přes Vitošov do Hrabové, Bohuslavic, dále se přes Třeštinu dostanete na okraj Mohelnice a odtud pokračujete do Moravičan. Z Moravičan vede už jen krátký úsek po cyklotrase č. 6036 přímo do Loštic. Tato trasa ze Zábřeha do Loštic je dlouhá 25 km a po celé trase není žádné náročné stoupání.

Kontaktní informace
Telefon: 583 401 217
E-amilová adresa: awmuzeum@tvaruzky.cz
Webová stránka: www.tvaruzky.cz/Muzeum.aspx

Mohlo by vás zájímat