Muzeum tvarůžků

Muzeum tvarůžků

Vstup do muzea začíná v bývalých stájích, kde návštěvník vstoupí do Velkého příběhu, který vypráví o historii Olomouckých tvarůžků a rodu Wesselsů. Začíná prvními zmínkami o výrobě Olomouckých tvarůžků i s prvními fotografiemi. Dál pak volně sleduje linii výroby od zpracování tvarohu, formování a koupání tvarůžků, až po jejich balení včetně funkční stloukačky na bedničky. Velký příběh je ojedinělý i tím, že ukazuje dobu, kdy se výroba ruční měnila na strojní, se kterou začal právě zeť Aloise Wesselse – Karel Pivný. Na osudu jednotlivých osobností demonstruje expozice počátky výroby Olomouckých tvarůžků přes dobu před první světovou válkou, kdy se členové rodu Wesselsů stali největšími výrobci Olomouckých tvarůžků.

MOŽNOST EXKURZE: Proces výroby není veřejnosti přístupný. Navštívit můžete pouze muzeum Olomouckých tvarůžků.
Muzeum je otevřeno denně 9:00 – 17:30.
Prohlídka muzea trvá přibližně 60 min.
Maximální počet ve skupině je 65 osob.
Další informace a rezervaci prohlídek naleznete zde.

Za Vaši návštěvu rozhodně stojí i podniková prodejna A. W., kde naleznete kompletní sortiment Olomouckých tvarůžků a lahůdek z nich, sýrové krajové speciality českých a zahraničních výrobců, a spoustu dalších mléčných výrobků.

V Tvarůžkové cukrárně můžete ochutnat slané tvarůžkové moučníky, které za poměrně krátkou dobu své existence stačily získat řadu ocenění.

Na kole do Loštic můžete dojet ze Zábřeha přes obce, které neleží u hlavní silnice. Ze Zábřeha vás tedy vyvede cyklotrasa č. 6233 přímo do Leštiny. Z Leštiny vede cyklotrasa č. 51 přes Vitošov do Hrabové, Bohuslavic, dále se přes Třeštinu dostanete na okraj Mohelnice a odtud pokračujete do Moravičan. Z Moravičan vede už jen krátký úsek po cyklotrase č. 6036 přímo do Loštic. Tato trasa ze Zábřeha do Loštic je dlouhá 25 km a po celé trase není žádné náročné stoupání.

Kontaktní informace
Adresa: Palackého 2, Loštice 789 83
Telefon: 583 401 217
E-amilová adresa: awmuzeum@tvaruzky.cz
Webová stránka: www.tvaruzky.cz/Muzeum.aspx