Nový hrad

Nový hrad

Nový hrad u Hanušovic byl založen pravděpodobně v první čtvrtině 14. století. Jeho úkolem bylo chránit důležitou obchodní stezku z Moravy do Slezska. Byl založen jako drobný strážní hrádek, s mohutnou útočištnou věží kruhového půdorysu o síle zdiva 5 m. Stavebník a původní majitel hradu je neznámý. Před rokem 1360 získal hrad i s přilehlými obcemi moravský markrabě Jan Jindřich a v následujících letech z něj velkorysými stavbami učinil významný opěrný bod. V letech 1360-1375 byl Nový hrad vybaven opevněním, které nemá v českých zemích obdoby. Z této doby také pochází první písemná zmínka o hradu.

Doprava na zříceninu:

Vlakem – na vlakové nádraží Bohdíkov, odtud po zelené značce (5 km). Místní vlakové spoje zastavují i na vlakové zastávce Raškov, odtud je to ke zřícenině po žluté značce 1,3 km.
Autobusem – autobusová zastávka Kopřivná, Lužná, odtud pěšky po modré značce (1,8 km).
Autem/Pěšky – z Raškova začíná výstup u vlakové zastávky Raškov, odtud po žluté značce 1,3 km, z Bohdíkova od vlakového nádraží vede zelená turistická značka (5km), z Kopřivné vede modrá turistická značka M 11 přes osadu Lužná (2km) a dále příjemnou cestou stále dolů asi 1 km, pak následuje asi 500 m stoupání k rozcestí turistických cest a odtud je to 300 m.

Kontaktní informace
Telefon: 608 137 088
Webová stránka: www.novyhrad.cz