Svatý Kopeček

Svatý Kopeček

Svatý Kopeček u Olomouce nabízí kulturní i sportovní vyžití pro všechny generace. Na Svatý Kopeček můžete dojet autem, na kole nebo se můžete dopravit vlakem do Olomouce a následně autobusem na Svatý Kopeček. Rodiny s dětmi znají Svatý Kopeček především díky zoologické zahradě. Ostatní sem přiláká návštěva baziliky Navštívení Panny Marie. Od podzimu 2018 jsou zde otevřeny nordic-walkingové stezky, které potěší všechny sportovce.

 

Bazilika Navštívení Panny Marie
Historie tohoto místa se začala psát na počátku 17. století, v době, kdy Evropou zmítala třicetiletá válka. Jan Andrýsek zbudoval v letech 1629-1633 malou kapli zasvěcenou Panně Marii v lesích na východ od Olomouce. V průběhu dějin věhlas zdejšího místa stoupal a časem byla Panna Maria na Svatém Kopečku vzývána a uctívána jako Královna Moravy. Během staletí prodělala bazilika úpadek i další rozkvět. Doba obou světových válek ve 20. století si vybrala svou daň těžkým poškozením stavby v roce 1945. 20. století však přineslo kromě nejtěžších ran i nejradostnější události, kdy byl papežským dekretem ze dne 11. dubna 1995 chrám povýšen na „baziliku minor“ a poctěn papežskou návštěvou 21. května téhož roku. V současnosti je Svatý Kopeček cílem obdivovatelů barokní krásy, mnoha poutníků a také srdcem farnosti.
Více informací o bazilice naleznete zde.

ZOO Olomouc
Zoologická zahrada na Svatém Kopečku byla slavnostně otevřena 3. června 1956. V současné době mohou návštěvníci v ZOO vidět přes 400 druhů zvířat. Přímo v zahradě stojí také železná rozhledna, ze které je rozhled po celém okolí Svatého Kopečku.
Více informací o zoologické zahradě naleznete zde.

Stezky Nordic Walking Svatý Kopeček a okolí
Stezky byly slavnostně otevřeny 13. října 2018. Jedná se o obousměrné značené stezky pro Nordic Walking, které jsou vhodné také pro turistiku a MTB cyklistiku. Pět barevně rozlišených tras má své vlastní značení. Z tras si vyberou jak začátečníci, tak i trénovaní turisté. Žlutá Svatokopecká trasa je dlouhá 3,2 km. Zelená Radíkovská trasa měří 7,2 km a vede kolem Fortu Radíkov. Třetí trasa je Lošovská, která měří 11,1 km a je značena modře. S hnědou Velkobystřickou trasou, 16,9 km dlouhou, navštívíte město Velkou Bytřici. A poslední Domašovská trasa vás dovede až do 22,5 km vzdáleného Domašova. Hole vhodné pro severskou chůzi si můžete zapůjčit na Svatém Kopečku v restauraci U Maci.
Mapy, další informace o stezkách a kontakt na instruktora Nordic Walkingu naleznete zde.

Kontaktní informace

Mohlo by vás zájímat