Rozhledna Háj

Rozhledna Háj

Dřevěná rozhledna Háj stojí cca 2 km západně od Šumperka. Ze zasklené vyhlídkové plošiny ve výšce 24 m se nabízí nádherný pohled na hřebeny Hrubého Jeseníku a město Šumperk. Na severovýchodě lze vidět Praděd, severozápadně se tyčí Králický Sněžník. V jižním směru se za dobré viditelnosti dá zahlédnout i bazilika na Svatém Kopečku u Olomouce nebo hrad Bouzov. Ochoz vyhlídkové plošiny věže je opatřen cedulkami, které pomocí kreseb věrně popisují krajinu kolem rozhledny. Podnět k výstavbě první rozhledny na Háji dal v meziválečné době šumperský odbor Klubu československých turistů spolu s vojáky místní posádky. Pro stavbu rozhledny byl vybrán kopec Háj (631 m.n.m.), vzdálený jen několik kilometrů severozápadně od Šumperka, místo, které pro své pěkné prostředí a daleké panoramatické výhledy bylo již dříve hojně navštěvováno turisty. V roce 1934 byla slavnostně otevřena a v duchu tehdejšího vlastenectví nesla jméno Milana Rastislava Štefánika. Po osudném Mnichovu padla rozhledna do německých rukou a veřejnosti byla uzavřena. Ke konci války sloužila jako letecká pozorovatelna.

Provozní doba:

Rozhledna Háj je otevřena za dobré viditelnosti, v zimě navíc za dobré pěší dostupnosti. V době letních prázdnin od úterý do neděle od 10:00 do 17:00, v lednu, únoru, listopadu a prosinci do 15:00, v březnu a říjnu do 16:00.

Doprava:

Ze Šumperka vede cesta ze Šumperka po žluté a dále zelené turistické značce.
Z Bludova po modré a zelené TZ. Na posledním úseku cesty náročné stoupání (převýšení asi 130 m na 0,5 km).
Na kole se k rozhledně Háj dostanete, když ze Zábřeha pojedete do Sudkova, ze kterého vás cyklotrasa č. 51 povede do Bludova. Projedete Bludovem a před kostelem sv. Jiří odbočíte vpravo a pojedete dále po ulici K Zámečku, tato cesta nemá cyklistické značení. Přijedete do Bludovečku, udkud budete pokračovat po neznačené lesní cestě dál k rozhledně. Po 1,5 km se napojíte na žlutou turistickou značku a po dalších 500 m začnete stoupat po zelené turistické značce k rozhledně.

Kontaktní informace
Telefon: 774 664 648, 737 886 278
E-amilová adresa: klubturistu.sumperk@seznam.cz